اخذ مجوزهای تولید:

بسته به نوع فعالیت مجوزهای لازم باید اخذ گردد. ابتدا در سایت وزارت صنعت ، معدن و تجارت (سامانه بهین یاب) درگاه ستاد تحول با سامانه برنامه ریزی راهبردی صنعت ، معدن و تجارت نسبت به دریافت نام کاربری و رمز اقدام و شروع به پر کردن فرم های لازم می نماید. اطلاعات لازم شامل مساحت زمین مورد نیاز ، زیربنای مورد نیاز ساختمانهای تولیدی و اداری ، ماشین آلات و تجهیزات ، تاسیسات مورد نیاز، قیمت خرید و فروش محصول تولیدی ، مواد اولیه مصرفی ، تعیین نحوه تامین هزینه های سرمایه گذاری طرح و … می باشد . بنابراین داشتن یک پیش طرح (امکان سنجی) برای کمک به درست تنظیم کردن پرسشنامه پیشنهاد میگردد.

دریافت زمین محل اجرای طرح:

استقرار و احداث واحدهای صنعتی مربوط به صنایع در گروه های مختلف در داخل شهرکها و نواحی صنعتی خارج از محدوده با نظر سازمان حفاظت محیط زیست قابل اجرا هستند. همچنین در چارچوب ضوابط شهرکهای صنعتی (دریافت مجوزهای لازم) احداث واحد تولیدی و صنعتی در داخل شهرکها و نواحی صنعتی بلامانع است.

اخذ مشاوره با نماینده شرکت شهرکهای صنعتی ایران مستقر در سازمان صمت مناسبترین گزینه برای شروع و دریافت زمین و یا انتخاب محل اجرای طرح می باشد.

بعد از دریافت جواز تاسیس و اخذ زمین محل اجرای طرح ، متقاضی یک سال زمان دارد تا نسبت به اجرای طرح خود اقدام و آن را به بهره برداری برساند. این مدت قابل تمدید است. (قبل از انقضای اعتبار جواز تاسیس می بایست آنرا تمدید کرد.)

قابل ذکر است با توجه به پیشرفت فیزیکی طرح و نظر کارشناسان صنایع این مدت تا چندین سال نیز تمدید می گردد تا نهایتا طرح به بهره برداری برسد. چنانچه جواز تاسیس نیز قبل از تاریخ اعتبار به بهره برداری برسد متقاضی می بایست نسبت به ابطال جواز تاسیس و به جای آن اخذ پروانه بهره برداری اقدام نماید. مراحل آن در مطالب آتی اعلام می گردد.

حال که متقاضی موفق به اخذ مجوزهای تولید از قبیل جواز تاسیس و دریافت زمین شده است می بایست نسبت به اجرای طرح اقدام نماید. بنابراین می بایست منابع مورد نیاز جهت اجرای طرح را از قبل پیش بینی کرده باشد. منابع مورد نیاز عمدتا از دو طریق تامین می گردد :

۱- تامین منابع مالی توسط خود سرمایه گذار

۲- تامین قسمتی از منابع مالی با مشارکت موسسات مالی و اعتباری (بانکها) و خود سرمایه گذار ( در این مبحث سئوالات مخصوص به هر سرمایه گذار بوجود می آید که می توانید در قسمت مشاوره بانکی آن را مطرح نمایید.)

 مرحله قبل : چگونه یک واحد تولیدی راه اندازی کنیم؟

مرحله بعد : تامین منابع مالی توسط سرمایه گذار جهت راه اندازی واحد تولیدی